Alltid reiseklar

– gastronomi&hotell

Menu
  • Mediakit
Menu

Alta: Verdens nordligste snøhotell

Madeira: Fra Michelin til afternoon tea i Funchal

Finnmark: Kunst, heksehistorie, fugleliv, kortreist mat og natur til å miste pusten av i Vardø – verdt et besøk året rundt

Spise: Déjà vu Stavanger

Posted on 30. januar 201514. desember 2015 by Ann-Mari -

Kjøpesenter-restauranter kan være så mangt. Déjà vu delikatesser i Magasin Blaa i Stavanger er så visst i den kjekkere enden. Uformelt, god og variert mat og fantastisk vin på glass. Utsikt mot bølger og båter er jo heller ikke så verst.

Déjà vu har eksistert siden 2002. For ikke lenge siden fikk de en ansiktsløftning. Og i dette tilfellet ble det en bra en. Interiør og meny er blitt enda bedre. Råvarene er fremdeles de beste. Kjøtt fra Idsøe, brød fra danskene i Kanelsnurren bakeri og kaffe fra Stavanger Kaffebrenneri. Sjømat? Rett fra båtene like ved restauranten.
Det er ikke flere sider med valg, men jeg hadde likevel store problemer å velge. Både fra dagens retter og den faste menyen var det mye godt. Curry, lasagne, bacalao, satayspyd eller angus? Valget sto til slutt mellom marokkansk lammegryte (199) eller bakt torsk (235). Det ble lam. Men før servering av maten, fikk vi raskt et luftig og godt brød med en deilig aioli til. Så mens vi knasket i oss godbitene, kunne vi følge med både på kokkenes arbeid og livet utenfor.

 

 

 

 

Vin ja. Vi så ikke noe vinkart, men spurte den hyggelige mannen bak disken om et glass. Han viste oss Anselma Langhe Rosso-flasken, og vi var ikke sene om i si ja. 95 kroner glasset er akseptabelt. Ikke minst i dette tilfellet, for en så god vin. Koster 245 på Polet, så det ut som. Virkelig kraftig og god til lammegryta. Men obs! Medspiseren fikk det siste glasset av en flaske, mens jeg fikk et av en ny flaske. Jeg mmm-et etter første slurk, mens medspiseren så ut som hun hadde drukket sitron. Vi sammenlignet lukten fra glasset, og det var tydelig at vinen ikke hadde hatt godt av å bli liggende på flaska. Slikt skjer. Dette var en travel fredag, og da er det ikke lett å sniffe på alle glass som fyker ut. Heldigvis var det ikke noe problem å få et nytt. Jeg tenker nesten at hun burde fått glasset på huset. Men slik er det. Synes du vinen du får, smaker merkelig – så la kelneren få sjekke også. Heldigvis smakte maten fortreffelig, og porsjonene var store. Ekstra godt med creme fraice med mynte på toppen.

 

Déjà vu passer både til lunsj og middag, for turtelduer, venninnelunsjer eller bare et glass vin. Beliggenheten er det eller ingenting å si på. Idsøe, landets beste slakter, ligger rett over veien. Det samme gjør Polet. Det er kort vei til flybussen, som var praktisk for min del. Rett ved ligger det også et parkeringshus. Og ikke minst er det flere kjekke butikker i Magasin Blaa. Jeg kan særlig anbefale So Sophie og Day Birger&Mikkelsen i andre etasje og Different på toppen.

Åpningstider følger tidene til Magasin Blaa 
Adresse: Verksgata 2
Mandag til fredag: 10-20
Lørdag: 10-18
Søndag: Normalt stengt, egne tider i desember
Déjà Vu har også catering.

Flere shoppingtips og spiseanbefalinger i bloggens  Stavanger-katergori.

Legg igjen en kommentar

Du må være innlogget for å kunne kommentere.

Velkommen til tips om mat&drikke, soveperler, natur & kultur

Molskroen, Ebeltoft

Land og byer fra A til Å

https://visitjæren.com

Topp 15 denne uka

  • Læsø-guide: Den danske øya har alt for en perfekt ferie for alle. Fra strender og spa til golf, hester, bruktbutikker og nydelig mat
  • 5 grunner til å velge Øland som reisemål: Kafeer, slott og salig stemning på Alvaret i Sverige
  • Afternoon tea i Oslo? Hotel Bristol er et godt valg!Afternoon tea Oslo Hotel Bristol
  • Mygg i Finnmark: En plage alle steder, hele sommeren? Neida! Men gale valg koster deg blod, svette og tårer
  • Dagstur ut av Stavanger: Ta ferga til skjønne Kvitsøy! Gå, sykle, padle eller nyt utsikten fra fyret!
  • Fabelaktige Færøyene! Her er mine 10 favorittsteder
  • Sommerferie i Finnmark: Besøk Vardø og få kunst, natur, fugleliv og hjertevarme i verdensklasse
  • Kafé-tips i Oslo: Nydelig afternoon tea og lunsj hos Perchs rett ved Karl Johan – de har også en flott gavebutikk
  • Nasjonal turistveg i Varanger: Heksemonument i Vardø er et vakkert og brutalt sted du må besøke. Åpent hele døgnet, hele året.
  • Sommerens vakreste biltur: Kjør nasjonal turistvei i Øst-Finnmark og bli bergtatt
  • Palmeøya Flor og fjære utenfor Stavanger! 50 mål hage, suveren fiskesuppe og egen strand!Flor og fjære
  • Flokehyttene: Guide fra A til Å til DNT-hyttemagi på VestlandetSengeplass på Flokehyttene
  • Sakte naturopplevelser med Hurtigruten
  • Se: Villa Villekulla Gotland
  • Den store Gotland-guiden: Fra deilige bakerier og kafeer til shopping, Pippihuset og svale sandstrender

Søk og du skal finne

Copyright Ann-Mari Gregersen